By Erika Gašparová in Tréningové preteky (Súbory)

 

Idea tréningových pretekov

Tréningové preteky sú viac, ako obyčajné neoficiálne preteky. Štartovné sa totiž neráta v €uro a rovnako Vás na konci pravdepodobne nebude čakať pohár, či medaila! Na tréningových pretekoch vyhráte totiž to, čo Vám donesie ako darček Vás súper! 

Vstupné na tieto preteky je (zabalený) darček, ktorý poputuje do záverečnej tomboly.  Každému darčeku sa pri prezentácii priradí číslo, rovnaké číslo poputuje do tomboly a pri vyhodnocovaní si víťazi (a po nich aj všetci ostatní) vylosujú číslo svojej „výhry“.

Okrem klasických behov pre šteniatka, začiatočníkov, pretekárov a pokročilých Vás čaká jedna originálna agility hra.

Samozrejme, pre bezpečnosť psíkov sa beží bez akýchkoľvek obojkov a postrojov. Aby mal každý rovnaké podmienky, je zakázané používať na parkúre pamlsky. Hlavne začiatočníci sú veľmi citliví na akýkoľvek rušivý podnet a aj zostatkový pach z padnutého pamlsku by im mohol narobiť veľké problémy.

Šteniatka a začiatočníci stoja len na štarte svojej agility kariéry a mnohým treba k behu dopomôcť ich obľúbenou hračkou. Aby sa cítili čo najpohodlnejšie, majú svoje obľúbené hračky povolené aj počas behov, pre lepšiu motiváciu.

Behy šteniatok sú len na čas. Psíkov čaká skutočne veľmi jednoduchý „parkúrik“, počas ktorého by mali predviesť aj trošku z poslušnosti. Pri šteniatkach nejde vôbec o  prekonávanie prekážok, hodnotí sa výlučne spolupráca so psovodom a motivácia. Preto sa pri ich hodnotení berie do úvahy len čas, za ktorý svoje úlohy splnia.

Začiatočníci, pretekári a veteráni majú svoje behy hodnotené podľa oficiálnych FCI pravidiel. Môžu si tak v praxi overiť naučenú teóriu, rozoznávať chyby od odmietnutí a v neposlednom rade zistia, ako sa behy na oficiálnych pretekoch vyhodnocujú.

Aj napriek tomu, že počas behu môžete nazbierať  rôzne TB, nezabúdajte, že ste na TRÉNINGU! Nebojte sa opraviť čokoľvek, čo Váš psík na tréningu vie, ale tu na to akosi pozabudol.  Ak sa budete vy správať tak, ako sa právate aj na tréningoch, psík nebude mať pocit, že sa deje niečo výnimočné. Nemusíte nič ľutovať,  prípadná diskvalifikácia Vás nepripraví o nárok na medailu, či pohár a darček Vás určite neminie!

A prečo sú tieto preteky zadarmo? Pretože sa na nich veľa naučí aj samotný organizátor. Môže si zaškoliť nových pomocníkov, odskúšať nové programy na vyhodnocovanie, otestovať miesto pretekov a nazbierať novú inšpiráciu pre budúce akcie.

Preteky bez štartovného, výhry pre každého a aj napriek tomu žiadny víťaz, ani PORAZENÝ!

Veríme, že vzájomné obdarovanie sa medzi pretekármi a možnosť  zabehať  si pre samotné behanie nám všetkým pomôže pozrieť sa na agility opäť z trošku inej perspektívy.

 

 

 www.agilityparkur.ecco.sk